Az egész dolog egy Tunéziai nyaralással kezdődött..
Pár évvel ezelőtt jártam először Tunéziában és rögtön lenyűgözött az ország: a színek, az illatok, az emberek…
De amiről most akarok mesélni, az egy sokkal intimebb, felszabadítóbb, különlegesebb élmény.
Ma azt fogom elmesélni, milyen érzés volt először a hammam-ban, a hagyományos tunéziai fürdőben, vagy ha úgy tetszik, wellness-központban.
Tunéziában minden hotelben akad egy csodásan kialakított gőzfürdő. A turistáknak készített fürdők gyönyörűek, makulátlanok, tiszták és nagyon díszesek – bár hozzáteszem, a helyiek számára épített fürdőknek sem kell szégyenkezniük. Gyönyörű mozaikcsempék, keleties motívumok, mediterrán színvilág – egyszerűen lenyűgöző az egész! Már a belépéskor érzi az ember, hogy különleges, már-már szent helyre érkezett.
Tunéziába érkeztem előtt természetesen sok cikket olvastam az interneten, tudtam, hogy nagyjából mire számítsak, így nem leptek meg a hammam falán látható plakátok; férfiak, nők, zöld, barna, fekete pakolásokban nagy vidáman mosolyogtak a képeken. Azonnal mondtam, hogy én is kérek egy ilyen kezelést!
Első lépésként beküldtek rögtön a gőzbe: több különböző gőzkamra volt, mindenhol 5-10 percet kellett eltöltenem, egyre melegebb és melegebb kamrákban, egészen a legforróbbig, ahol már úgy éreztem, hogy minden rosszat kiizzadtam a szervezetemből. Tisztának és makulátlannak éreztem magam… egészen addig, amíg meg nem érkezett egy hölgy, aki egy luffa szivacs-szerű dörzsi kesztyűvel tetőtől-talpig „lesmirglizett”.
Gyengébb idegzetűek most ne olvassanak egy kicsit!
Bevallom őszintén, én egy tiszta, ápolt, nett európai nőnek tartottam magam… addig, de ott bizony nagyot kellett csalódnom. Olyan mértékű … khm.. bocsánat a szóhasználatért, de nem tudok rá jobbat… “piszok” jött le rólam, amitől teljesen elszégyelltem magam! Olyan volt, mint amikor hámlik a bőröd napozás után és le lehet pödörni az elhalt bőrréteget.
Teljesen elborzadtam: ez jön le rólam tisztálkodás után?
Miután a peelingen szerencsésen túlestünk…
Most már újra olvashatsz!
Újra vissza kellett mennem a gőzbe egy időre, és csak azután folytatódott a kezelés. Most jött az iszapolós rész, amire vártam:)
A hammam-mester kérdezte, hogy milyen pakolást szeretnék, de én nem ismertem egyiket sem, így szín alapján próbáltam kitalálni, hogy melyik lehet a legkellemesebb. Tőle tudtam meg, hogy a barna az agyag, a ghassoul, ami a legfinomabb, leglátványosabb a „kezdők” számára, úgyhogy hagytam magam rábeszélni. Tetőtől talpig bekent a barna agyagréteggel, egyetlen szabad bőrfelületet sem hagyott ki.
Ott feküdtem tiszta “sárosan”, amikor a hajamhoz – az én gyönyörű, szőke, napszítta, európai hajamhoz! – ért és kezdte volna bekenni azt is.
– No, no, no! – mondtam azonnal.
– Why? – kérdezte.
Hogy miért? Azt nem tudtam megmagyarázni még magamnak sem, teljesen elbizonytalanodtam. Csak azt tudtam, hogy nem akarom, hogy tiszta “sár” legyen a hajam. Hiába győzködött, hogy ez nagyon egészséges és nagyon szép lesz tőle a hajam, nem hagytam magam.
A hölgy vállat vont, ha a turista nem akarja, akkor a turista nem kap. Folytatta a kezelést, utána még visszaküldött agyagostul a gőzbe, majd a végén lezuhanyoztam és jött a masszázs…
Úgy éreztem, hogy ez az egész maga a csoda, annyira tisztának éreztem magam, mint még soha! Megnyugodtam, kiegyensúlyozott voltam, ellazultam, és annyira szépnek láttam a világot…
Segítség! Lemaradtam az újjászületésről!
Pár nappal később a szálloda halljában vártuk egy barátunkat, és mivel unatkoztam, elkezdtem lapozgatni a turistáknak kikészített prospektusokat.
Az egyik éppen a hammam-ról szólt: megtudtam, hogy a hagyományos fürdőt a mai klasszikus értelemben még az ókorban a rómaiak honosították meg a vidéken, de később minden erre járó nép hozzátette a maga jegyeit: a germánok, bizánciak, görögök, arabok, spanyolok, franciák… míg ki nem alakult a mai, tradicionális tunéziai hammam kultúra.
A prospektus a következőt írta – és ezt soha az életben nem fogom elfelejteni: „Tunéziában a mai napig él a hagyomány, hogy a menyasszonyok a Nagy Nap előtt egy 13 órás hammam-szeánsszal készülnek az Esküvőre. Az egész nap a szépítkezésről szól: meghatározott koreográfia szerint gőzölik, peelingezik őket, majd tetőtől-talpig, tehát a fejük búbjától a kislábujjkájukig, bekenik őket agyaggal. Aztán jöhet a masszázs az illatos finom olajokkal , s legvégül a henna láb-és kézfestés… Ez az esküvő előtti “Újjászületés”…”
– Oh! Ajajajjj! – kiáltottam fel az olvasásból (a hotel többi vendégének nagy meglepetésére) – Ez fantasztikus lehet! Én hülye, hát lemaradtam a saját újjászületésemről ?!
Akkoriban voltam 45 éves (egy hölgytől nem illik megkérdezni a korát, hogy most mennyi, de akkor annyi voltam), szóval az újjászületésem gondolata erősen piszkálta a fantáziámat.
Mondanom sem kell, hogy az ott töltött maradék időben a Páromtól kihízelegtem még egy hammamozást, s rohantam vissza a hotel hammam-jába egy teljes ghassoul szeánszra, és amikor a hölgy kérdezte, hogy bekenheti-e a hajamat, boldogan mondtam, hogy yes, yes, yes ! 🙂
A fejem búbjától a lábujjkámig mindenhol bekentek agyaggal és utána tényleg úgy jöttem ki a hammam-ból, mint aki újjászületett.
Szeretnéd te is átélni ezt az érzést?
Kattints ide és próbáld ki a ghassoul-t!
Hazafelé, a Budapestre tartó gépen már utazott velem egy nagy doboz Ghassoul is, amit a hotelben vásároltam… és amit azóta még sok-sok doboz követett..
De ez már egy másik történet:-)
Bázikus üdvözlettel,
Berbera
A Berber Beauty Alapítója
Tetszett a cikk? Nyomj a like gombra!
Szeretnél még többet olvasni a témában? Látogasd meg a weboldalunkat, vagy kövess a facebook-on!
VIDD A WELLNESST HAZA !
BERBER BEAUTY Bázikus Natúr Thalasso Kozmetikumok
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: